Категорія: НовиниОпубліковано: 11.12.2023

Post title getting code

Про те, як благодійна організація ADRA Ukraine допомагає забезпечувати людей питною водою на територіях, що постраждали від руйнування греблі Каховської ГЕС, розповідає Костянтин Герасимов, менеджер проєкту.

— Костянтине, опишіть, будь ласка, загалом ситуацію із забезпеченням населення водою під час війни і ті виклики, на які реагує ADRA Ukraine у межах проєкту, який Ви координуєте.

— Гребля Каховської ГЕС була зруйнована унаслідок підриву 6 червня 2023 року, що призвело до стрімкого затоплення населених пунктів, розташованих нижче за течією Дніпра від Каховського водосховища. Крім того, 40 000 людей перебували в критичній зоні затоплення на правому березі Дніпра та потребували евакуації. На лівому березі Дніпра ситуацію було складніше оцінити, адже ця територія Херсонської області тимчасово є непідконтрольною Україні. Водосховище забезпечувало водопостачанням, у тому числі, питним, великі промислові міста, такі як Кривий Ріг, Марганець, Нікополь, Херсон та Покров, у яких мешкає близько 700 000 людей. Обміління Каховського водосховища внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС унеможливило доступ до води для сільського господарства регіону. Населення втратило доступ до питної, чистої води. Навіть після повернення рівня води вона буде ще забруднена дуже довго.

— Як на цю проблему відреагувала ADRA Ukraine?

— Команда головного офісу ADRA Ukraine розробила декілька планів по наданню допомоги в постраждалих регіонах. У ці проекти входила і евакуація людей, надання тимчасового прихистку, постачання питної бутильовоної води, обладнання для очистки питної води, буріння свердловин. Реалізація нашого проєкту почалася з оцінки запитів від голів місцевих адміністрацій, 7 червня 2023 року команда ADRA Ukraine отримала листа від Антона Єфанова, заступника голови Херсонської адміністрації, з описом термінових потреб громади. Співробітники ADRA Ukraine виділили наступні потреби: це бутильована вода, станції з очистки води. Донором для надання допомоги в цьому проекті виступила релігійна організація — Церква Ісуса Христа святих останніх днів в Україні. Після декількох польових виїздів до Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської областей та спілкування з місцевою владою були визначені локації для організації проєкту. Розповсюдження питної води проходило в селищі Антонівка Херсонської області, місті Берислав та селі Раківка Херсонської області, селі Солоне Запорізької області. Для реалізації цього напряму допомоги провели тендер. Організували видачу води та збір даних бенефіціарів, котрі брали участь у проєкті. У межах активностей, обраних для систем очистки, були обрані локації: у Херсонській області — село Раківка та смт Нововоронцовка; також село Солоне Запорізької області. Були проведені попередні аналізи води, оцінені потенційні місця розміщення обладнання та проведені інженерні заміри. Для реалізації цього напряму були зібрані запити від місцевих громад, де населення більше всього потребувало чистої питної води. Тобто, цей проєкт був спрямований на те, щоб обладнання з очистки було встановлено в місцях, доступних для людей, або на харчоблоках в лікарнях, де самі бенефіціари проходять лікування.

— Як можна оцінити результати наданої населенню допомоги в межах проєкту?

— Ми поставили ціль — видати бутильовану воду на півтори тисячі осіб. А видали на 3 939 осіб, тобто на 263% більше вдалося, ніж заплановано було. А щодо станцій з очистки води, ми досягли наступного результату: запланували забезпечити 1 800 осіб трьома станціями в різних локаціях в Херсонській області: у с. Раківка та в Нововоронцовській лікарні.  У с. Раківка населення на цей час складає 326 осіб, тобто вони також мають доступ до цієї води і можуть приходити і в пляшки набирати. У Запорізькій області, у Солонівському ліцеї «Лідер», де встановили обладнання з очистки, кількість учнів та персоналу працівників складає 217 осіб. Також можуть приходити по воду люди, які поруч проживають на сусідніх вулицях села.

— З якими труднощами зіткнулась команда благодійної організації під час реалізації проєкту?

— Так було заплановано, що роботи на усіх трьох локаціях будуть завершені впродовж місяця після підписання договорів з підрядною організацією, але під час виконання технічних робіт зі сторони супротивника велись обстріли територій, особливо в Раківці, через це  було неможливо виконати роботу, адже біля Раківки були пошкоджені електромережі, і не можна було їх полагодити, доки саперам не вдалось виїхати на цю локацію, щоб встановити, чи немає загрози життю людей. Тому роботи завершилися пізніше. Крім того, у нас була проблема, що станція не запускалась, але додаткове обладнання було встановлене і на цей час уже все працює.

— Як відреагували люди на надану допомогу?

— Люди дуже задоволені. Станції очистки води — це кращій варіант із забезпечення питною водою бенефіціарів відносно бутильованої води. Бо бутильована вода — це, швидше, екстрена допомога й на коротку перспективу. А обладнання — більш продуктивне, і перспектива більш довготривала. Також ADRA Ukraine цілий рік оплачує сервісне обслуговування для кожної станції.

— Які потреби ще залишаються неохопленими?

— Вочевидь, потреба в таких станціях з очистки води набагато більша. Потрібно набагато більше станцій для шкіл, бо навіть якщо взяти місто Кривий Ріг, то воно брало воду з Каховського водосховища. Після руйнації греблі туди постачають воду з кількох різних джерел, і це проблема, тому що вода надходить різної якості. Тому треба встановлювати такі станції з очистки води в школах, особливо на харчоблоках, щоб діти мали нормальну питну воду і їжу, приготовлену на якісній воді. І взагалі цю проблему треба розглядати стратегічно на державному рівні. До речі, вже розглядається таке питання, щоб бурити свердловини, а там де їх буритимуть, у цьому регіоні на півдні України, бажано встановлювати й станції з очистки води, тому що там вода гірка й солона, і такі станції могли б це виправити.

— Ви розповіли про проєкт за підтримки Церкви Ісуса Христа святих останніх днів в Україні. Якою є гуманітарна допомога за підтримки інших донорів за цим же напрямом?

— ADRA Ukraine реалізує у той же час і два інші проєкти, пов’язані з подоланням наслідків підриву Каховської ГЕС — це проєкти за підтримки чеського представництва ADRA та за підтримки ADRA Network. У межах проєкту за підтримки чеського представництва ADRA пробурені дві свердловини, а також завершується встановлення двох систем водоочищення у Криворізькому районі Дніпропетровської області. Крім того, населенню Херсонської області, яке більше не має доступу до питної води, роздали одну вантажівку бутильованої води. У межах проєкту ADRA Network наша команда працює над встановленням трьох стаціонарних систем водоочищення на території Дніпропетровської, Миколаївської та Херсонської областей. Передали одну мобільну станцію водоочищення для Даріївської ОТГ, у Херсонську область. Також цей проєкт передбачав роздачу 1356 індивідуальних та сімейних наборів та трьох вантажівок бутильованої води населенню, що потребує, у Тягинській ОТГ (Херсонська область), с. Мар’янському Дніпропетровської області, Шевченковій ОТГ (Миколаївська область).

Запитання: Гнат Мєрєнков

Інші новини:

Інші новини: