Категорія: НовиниОпубліковано: 08.04.2024

Post title getting code

Розповідає Марина Рожко, керівник проєкту

Абревіатура LEAP розшифровується як Lifesaving Evacuation, Assistance and Protection, тобто, «Рятувальна евакуація, допомога та захист». Це проєкт, який фінансується за підтримки Уряду Канади та канадського представництва ADRA. Він діє з червня 2022 року і триватиме до 30 червня 2024 року. Проєкт має два компоненти, або дві фази. Компонент «А» тривав з 1 червня 2022 року по 31 березня 2023 року. І компонент «Б» розпочався 1 квітня 2023 року, триватиме по 30 червня 2024 року. Цей проєкт охоплює чотири основних напрями допомоги: транспортну, психологічну, підтримку прихистків і багатоцільову грошову допомогу населенню.

Почну з першого напряму — транспортної допомоги. Насамперед, це евакуація, але не тільки. Так, ми здійснюємо евакуацію людей із прифронтових територій. Переважно, це Херсонська, Донецька, Запорізька, Луганська області (хоча в Луганській під контролем України лишилось лише одне містечко). Найбільше людей зараз евакуюємо з Херсонщини. Маємо змогу евакуювати людей як мобільних, так і маломобільних, оскільки в нас є дві карети швидкої допомоги, спеціалізований транспорт для людей з інвалідністю. Загалом наш автопарк зараз налічує 11 транспортних засобів. Це дев’ять автобусів і дві карети швидкої допомоги.

Усі види допомоги в транспортному напрямі надаємо лише на території України. У нас є такі національні напрямки евакуації: Херсон — Львів, Херсон — Миколаїв — Одеса, Херсон — Київ, Одеса — Паланка. Коли відбуваються обстріли деяких міст, люди з них зазвичай виїжджають. Їдуть або до центральних районів України, де більш-менш безпечно, або до західних районів, це Львівська, Чернівецька області, або за кордон. Деяких людей ми довозимо до кордону, наприклад, з Молдовою (рейс Одеса — Паланка). Або рейс з Херсона до Львова, а звідти люди вже виїжджають за кордон. Евакуація охоплює Херсонську, Одеську, Харківську, Миколаївську області, частково Запорізьку, Донецьку, Луганську. Зараз ми не працюємо по Сумській області через те, що не набирається достатня кількість людей на рейс — повинно бути від 10 осіб. У нас автобуси на 20–23 посадкові місця, одна карета швидкої допомоги на одне місце для сидіння й одне лежаче, ще одна на одне лежаче й три місця для сидіння.

Крім власне евакуації в цьому напрямі одним з видів допомоги є транспортування людей до критично важливих місць, як-от аптеки, продуктові магазини, лікарні тощо. Такі рейси в нас відбуваються в трьох громадах Краматорського району Донецької області: в Лиманській, Черкаській і Святогірській громадах. Ще один вид допомоги —  повернення людей з евакуації до місць їхнього проживання. Тобто, людям, які виїжджали раніше, ми можемо допомогти повернутися до власних домівок, якщо там зараз немає активних бойових дій. Це може бути, наприклад, Сумська область, ті райони, де більш безпечно. Людей, що бажають повернутися до своїх домівок, ми можемо зустрічати у тому числі й на кордоні з іншими країнами. Наприклад, в нас були такі виїзди із пункту пропуску Шегині (від кордону з Польщею). Допомогу з поверненням надаємо також і маломобільним людям. Важливо наголосити, що ми єдина організація, єдиний проєкт в Україні, який надає допомогу в поверненні людей додому з евакуації. Більше такого ніхто в Україні не робить. У межах нашого проєкту працюємо з багатьма партнерами на півдні та південному сході України. Також зазначимо, що на сьогодні ADRA Ukraine є чи не єдиною організацією, яка займається евакуацією із Херсонської області, зараз це відбувається саме в межах проєкту LEAP. Раніше у нас евакуація також була в проєкті GFFO за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, німецького представництва ADRA, а також Aktion Deutschland Hilft, але цей проєкт добіг кінця, перейшов у проміжний проєкт PEACE.

Другий напрям в проєкті LEAP — національна психологічна допомога. У нас є штат із 17 осіб. Це 14 психологів, включно із PSS-координатором і супервізором. А також три психотерапевти. Серед психотерапевтів ще є психіатр. Але допомогу психіатричну ми не надаємо. Тобто, ми не виписуємо рецепти, не даємо ліки. Ми надаємо психологічну та психотерапевтичну допомогу. Психологічна допомога здійснюється в декількох формах. Офлайн та онлайн, групові та індивідуальні сесії. А також тренінги. Тренінги ми проводимо, наприклад, з таких тем, як можна протидіяти суїцидам у громадах, це може бути превенція домашнього насильства, превенція гендерно зумовленого насильства і таке інше. Ці тренінги ми проводимо як для наших партнерів, так і для персоналу і волонтерів благодійної організації. Також у межах цього напряму ми надаємо психологічну допомогу, індивідуальну, безкоштовну, для волонтерів та персоналу ADRA Ukraine — до трьох безкоштовних сесій. Тобто будь-який працівник ADRA Ukraine може звернутися до нашої команди із проханням йому допомогти. Зрозуміло, що викликів у працівників організації багато. Це і постійний стрес, і вигорання, і втома тощо. Також наші психологи щочетверга надають психологічні поради на консультативній нараді, яка проходить для всіх працівників ADRA Ukraine.

Крім того, щочетверга один із наших психологів в порядку черги проводить групові сесії із операторами нашого кол-центру. Адже оператори отримують багато дзвінків, вони є першими, хто вислуховує бенефіціарів, часто стикаються із негативом. Тому ми проводимо сесії щоразу на відповідні теми, які цікавлять операторів. Наприклад, як поводитися коректно з агресивно налаштованим бенефіціаром, який щось гнівно вимагає на гарячій лінії. Або як вислухати людину, яка зазнала горя чи втрати і розповідає свою особисту історію.

Важливо сказати, що психологи нашого проєкту працюють по всій Україні, надають допомогу онлайн і офлайн. Але офіси психологів розташовані в Києві і в Дніпрі.

Наступний напрям — фінансування прихистків, гуртожитків, де перебувають бенефіціари. Наш проєкт фінансує чотири прихистки. У трьох з них люди постійно перебувають, четвертий — це транзитний центр, в якому люди перебувають 2-3 тижні й відбувається швидка ротація. Перший прихисток — гуртожиток в місті Дніпрі від фонду «ЯМаріуполь». Він призначений лише для переселенців з Маріуполя, їхніх сімей. Потрапити в цей гуртожиток непросто, система відбору мешканців була затверджена Кабміном. Люди, які хочуть потрапити в такий гуртожиток, мають податися до центрів «ЯМаріуполь», отримуючи певні бали за критеріями вразливості. Наступний прихисток також у Дніпрі — він називається «Гостина», від благодійного фонду «Сприяння та розвитку». Там також люди перебувають постійно. Ще один прихисток в місті Чернівцях під назвою «Місто добра». Він призначений лише для жінок і дітей, включно із дітьми-сиротами, які були вивезені із Миколаївського та Херсонського дитячих будинків. До початку повномасштабного вторгнення це був прихисток для жінок та дітей, що зазнали домашнього насильства. З початком війни так само постраждалі від насильства жінки можуть там перебувати. Важливо також, що «Місто добра», на мою думку, один із найбільших взагалі і найкращих прихистків в Україні. В них є бомбосховище, стіни розмальовані для дітей, людям дуже комфортно туди заходити. Там також є хоспіс для дітей з інвалідністю, де близько 20 осіб. Ми, на жаль, не фінансуємо цей хоспіс, але важливо про нього зазначити. Там навіть створений скляний дах, щоб діти, які навіть не можуть ворушитися, могли хоча б бачити небо. І четвертий прихисток — це транзитний центр у Львові, створений благодійним фондом імені Возницького, де люди перебувають, як я вже говорила, 2–3 тижні, переважно це люди, яких евакуювали з найбільш небезпечних районів. Саме з Херсонської області у Львів ми привозимо дуже багато людей з евакуації, і вони перебувають у транзитному прихистку.

Розкажу про послуги, які ми допомагаємо оплачувати тим прихисткам, що є нашими партнерами. Ми фінансуємо витрати на заробітну плату персоналу, що обслуговує прихистки. Включно з директорами, технічним персоналом, нянями, що дивляться за дітьми, психологами, що консультують мешканців прихистку, фахівцями з HR (наприклад, у львівському прихистку такий фахівець підшукує для евакуйованих людей роботу у Львові). Також ми оплачуємо комунальні витрати і їжу для бенефіціарів. Якщо їдальня є в прихистку, то ми привозимо продукти, і там готується їжа. Якщо не передбачені умови приготування, тоді завозимо готові набори харчування. Також кошти ідуть на забезпечення прихистків засобами гігієни й побутовою хімією,  постільною білизною тощо. Також покриваємо витрати на логістику.

Четвертий напрям у межах проєкту LEAP — надання багатоцільової грошової допомоги особам, що належать до вразливих категорій. Цю допомогу ми надаємо в Дніпропетровській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, областях, а також на підконтрольних Україні територіях Запорізької, Донецької та Луганської областей. На початку проєкту була ще Київська область після її деокупації. Люди, що відповідають критеріям вразливості, отримують разову допомогу в розмірі 10 800 гривень. З розрахунку 3 600 гривень на місяць, але виплачується за три місяці одним переказом тій людині, яка потребує.

У багатьох випадках один бенефіціар може отримати допомогу за кількома напрямами нашого проєкту. Наприклад, евакуюємо людей з Херсону до Львова, далі розміщуємо в транзитному прихистку. Потім з ними зв’язується наш координатор грошової допомоги і якщо вони відповідають критеріям вразливості, їм надається ще грошова допомога. А також у Львові з бенефіціарами працює психолог. Тобто, один бенефіціар може отримати допомогу за чотирма напрямами у межах проєкту LEAP.

Від початку проєкту LEAP завдяки ADRA Ukraine і підтримці партнерів транспортну допомогу отримали 24 022 бенефіціари, психологічну — 14 959; допомогу через фінансування прихистків — 2 152; багатоцільову грошову допомогу отримали 14 463 бенефіціари.

Інші новини:

Інші новини: