Категорія: Новини, Психологічні порадиОпубліковано: 26.09.2023

Post title getting code

Війна розділила наше життя на «до» і «після». Люди, які пройшли через жахливі події, що загрожували їхньому життю чи здоров’ю, або стали свідками таких ситуацій, можуть переживати психологічну травму. Ми усі можемо по-різному реагувати на травматичну подію. Немає «правильних» реакцій чи переживань. Усе індивідуально. Це можуть бути: тривога, страх, агресія, роздратування, почуття провини та інші. І усі емоції і почуття, які людина переживала при цьому, є нормальними у ненормальних, травматичних ситуаціях. Коли ж людина опинилися уже в безпечному середовищі, здавалося б, небезпека минула. Людина намагається жити звичним життям. Та, на жаль, травматичні події залишають по собі слід. Буває так, ніби якась ситуація, вислів, навіть запах спричиняють виникнення уривків картин з минулих травматичних ситуацій. Ці уривки виникають неочікувано, в будь-який момент, навіть коли людина перебуває в спокої і займається рутинними справами. Вони ніби повертають людину до минулих страшних подій.

Психологи називають їх флешбеками. Вони дійсно схожі на спалахи. І людина повторно переживає минулі жахіття. Усе знову відбувається ніби по-справжньому: голоси, звуки, картинки подій. Все здається реальним. Тіло реагує так, ніби ця подія відбувається в цей момент: прискорюється серцебиття, пітніє тіло, стає важко дихати. Підвищується тривожність, страх, може бути завмирання. Звичайно, це заважає жити нормальним життям.

Чому виникають флешбеки? Психологи пояснюють, що таким чином наш мозок намагається повернутися, щоб «допрожити» травматичну ситуацію, включно з інстинктивними реакціями: бігти, боротися чи завмирати. Дуже часто люди, які пережили воєнні події, страждають від таких переживань. Флешбеки можуть бути симптомом посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Якщо ви маєте схожі симптоми, вам необхідно звернутися до психолога, спеціаліста, який надасть вам кваліфіковану психологічну допомогу та підтримає вас.

Декілька порад, як ви можете собі надати первинну психологічну допомогу ще до прийому в спеціаліста:
1. Зробіть видих, а потім глибокий вдих. Після чого зробіть видих у два рази довшим за вдих.
2. Можете обійняти себе руками, проговорюючи про себе: «Я в безпеці, це просто спогад. Зараз я у безпечному місці».
3. Після цього подивіться навколо та опишіть подумки всі предмети, що бачите навколо себе.
4. Нагадайте собі, який сьогодні день, місяць, рік, своє ім’я та прізвище.
5. Спробуйте подумки перенестися в місце, яке вам приємне: використайте уяву, щоб заспокоїти себе.
6. Якщо поряд з вами є близька людина, поговоріть з нею про ці переживання.
7. Проявіть до себе співчуття та не звинувачуйте себе через ці спогади. Це не робить вас «неправильним» чи «дивним».

Обов’язково зверніться до спеціаліста для того, щоб він допоміг вам визначити ваші тригери, що спричиняють флешбеки, та допоміг вам позбутися цих переживань. Потурбуйтеся про своє психічне здоров’я. Миру вам!

Тетяна Марченко, психолог ADRA

Ключові слова:

Інші новини:

Інші новини: